| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Docking Station |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Output Power | 40 W |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
StarTech Docking Stations:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |