| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | SATA 3.0 - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female |
| Connector Type on Second End | SATA 3.0 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.01 lb |
| Shipping Height | 0.55" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |