StarTech QSFPH40GCU3M Cables
QSFPH40GCU3M
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.58 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 8.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.44 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Cisco Switches:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |