| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Jacket Type | CMG |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.19 lb |
| Shipping Height | 0.51" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
CMG Rated |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |