StarTech EXSFP10GE1M Cables
EXSFP10GE1M
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
| Shipping Height | 0.18" |
| Shipping Width | 8.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents | Juniper EX-SFP-10GE-DAC-1M Compatible SFP+ Direct-Attach Twinax Cable - 1 m (3.3 ft.) - 10 Gbps - Passive DAC Copper Cable - RJ45 Mini-GBIC Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |