| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/DVI-D |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.20" |
| Shipping Width | 15.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.42 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |