| Product Information | |
|---|---|
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Nylon 66 |
| Height | 0.06" |
| Width | 0.18" |
| Length | 8" |
| Weight (Approximate) | 0.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |