Star Micronics TSP1045, Cutter, Serial, White
39460100
Select model
Key features:
- High Capacity: Supports up to 7" paper rolls for less frequent changes.
- Integrated Stacker: Holds up to 30 tickets/documents for easy access.
- Fast Printing: 180 mm per second print speed for quick transaction processing.
- High Resolution: 203 dpi print quality for clear text and graphics.
- Advanced Barcode Support: Compatible with various 1D and 2D barcode formats.
Specifications:
- Resolution: 203 dpi (8 dots/mm)
- Max Print Speed: 180 mm/s
- Printable Width: 80 mm (max)
- Paper Specifications:
- Paper Width: 45-82.5 mm (variable)
- Paper Thickness: 65-150 μm
- Outer Diameter: 180 mm (max)
- Paper Loading: Drop-in & Print
- Sensors: Paper Out, Paper Low, Black Mark, Cover Open
- Cutter Type: Guillotine, Cutter Life: 1 Million Cuts
- Stacker Capacity: 30 Sheets
- Power Requirement: 24V DC (Option PS60L-24 A Power Supply)
- Interface: Serial (RS232C), Parallel (IEEE1284), USB2.0 (Full Speed), Ethernet 10Base-T
- Barcodes Supported: Code39, Code93, Code128, JAN/EAN8, JAN/EAN13, ITF, NW7, PDF417
- Drivers Supported: Windows, OPOS, JavaPOS, Linux, Mac OS X
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: Serial
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.09 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Memory Technology | SRAM |
| Flash Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Thermal Paper |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 5.91 mil |
| Maximum Roll Diameter | 7" |
| Maximum Label Width | 3.25" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Putty |
| Height | 9.8" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 12.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-tsp1000-star_micronics-receipt-printers-datasheet.pdf 39460100
mod-tsp1000-star_micronics-receipt-printers-manual-en-fr-de-it.pdf 39460100
star-micronics-tsp100.pdf 39460100
star-micronics-tsp1000.pdf 39460100
star-tsp1000-printers.pdf 39460100
tsp1000.pdf MOD-TSP1000