Star Micronics SM-LM300 Mobile Printer Direct Thermal, 203 dpi, Bluetooth, Optional Wi-Fi, 80 mm, 65 mm/s
39633200
Select model
The Star SM-L300 Portable Barcode Printer is a compact and cost-effective solution designed for mobile point of sale (mPOS) environments. With Bluetooth Low Energy technology, it seamlessly connects to a variety of devices, including iPad®, iPhone®, and Android devices, making it ideal for retail or restaurant applications. The printer features easy "drop-in & print" paper loading, a special receipt de-curl function, and compatibility with multiple paper widths, ensuring effortless operation when on the go.
Efficient and user-friendly, the SM-L300 also doubles as a label printer for delivery and warehouse applications, supporting both thermal receipt paper and labels. Enjoy longer battery life and flexible charging options for reliable performance anytime, anywhere.
- 3 Inch Portable Receipt & Label Printer
- Bluetooth 3.0/4.0 (BLE) compatibility
- Drop-In & Print Paper Loading
- Special Receipt "De-Curl" Function
- Multi-Paper Width (40mm to 80mm)
- Long-Lasting Battery Life with 10 hours standby
- Compact and Cost Effective Design
- Optional Cradle Charger
- Easy Configuration and Setup
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: Max 65mm/second
- Paper Width: 40mm to 80mm
- Paper Thickness: Thermal Paper: 0.053-0.085mm, Label Paper: Max 0.15mm
- Paper Roll Diameter: Max 57mm
- Battery Life: 10 hours in standby mode
- Power: DC7.4V Lithium-Ion Battery 2000mAh
- Dimensions: 119.1 (W) x 150.8(L) x 69.0(H) mm
- Weight: 500g with battery
- Drop Test Reliability: 4ft. (1.2m)
- Print Head: 50km
- Warranty: 1-Year Limited Warranty
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
POS: Yes
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Optional Upgrades: Clip Mount
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2.56 in/s |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.24" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Product Color | Black |
| Height | 2.7" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 1.19 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-datasheet.pdf 39633200
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-user-manual.pdf 39633200
starslm300.pdf 39633200
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-datasheet.pdf MOD-SM-LM300
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-user-manual.pdf MOD-SM-LM300