| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | CompactFlash |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Width | 2.2" |
| Depth | 2.2" |
| Thickness | 130 mil |
| Weight (Approximate) | 1.70 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|