Honeywell CN51, 2D, EA30, USB, BLUETOOTH, Wi-Fi, 3G (HSPA+), QWERTY, GPS (EN)
CN51AQ1KCU2W1000
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
-
GPS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Type | Imager |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Drop Specification (To Concrete) | 59.06" |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV DC |
| Direct Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV DC |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Texas Instruments |
| Processor Type | OMAP |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Flash Memory | 16 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Maximum Memory Card Size Supported | 32 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4" |
| Screen Mode | WVGA |
| Screen Resolution | 480 x 800 |
| Display Color | Color |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Resistive |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Technology | UMTS |
| GPS | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows Embedded Handheld 6.5 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3900 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 2.9" |
| Depth | 1.3" |
| Length | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 12.35 oz |
mod-cn51-honeywell-handheld-terminals-datasheet.pdf CN51AQ1KCU2W1000
intermec-cn51.pdf CN51AQ1KCU2W1000
cn51-handheld-computer-quick-start-guide-en.pdf CN51AQ1KCU2W1000
cn51-handheld-computer-user-manual-android-en.pdf CN51AQ1KCU2W1000
cn51-handheld-computer-user-manual-windows-en.pdf CN51AQ1KCU2W1000
mod-cn51-honeywell-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-CN51