| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Energy | 25.20 Wh |
| Number of Cells | 3 |
| Output Voltage | 4.2 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 3.6" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Zebra Dolphin CK65 Mobile Computer |