| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Printer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Battery Energy | 16.28 Wh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.8" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 3.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intermec Mobile Printers:
|