| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Card Print |
| Print Color Capability | Color |
| Printing Capability | Single Sided |
| Maximum Color Print Speed | 16 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 |
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Power Consumption | 2.50 A |
| Printing Color |
|
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | OLED |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size | 3.38" x 2.12" - CR-80 Card |
| Media Thickness | 40 mil |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Microsoft:
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 65°F (18.3°C) - 90°F (32.2°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 13" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 20.94 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GreenCircle |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
hid-fargo-hdp6600.pdf 094067