| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Device Supported | Notebook |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Proprietary Interface |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.02" |
| Width | 13.80" |
| Depth | 13.07" |
| Weight (Approximate) | 8.09 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Panasonic Toughbook CF-53 Notebook |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |