| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Barcode Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 1900 mAh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Honeywell Dolphin 7850 Barcode Scanner |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |