Getac USCC66VAX8XX Tablets
USCC66VAX8XX
Select model
Key features:
- 12th Generation Intel® Core™ i5/i7 Processor for efficient multitasking
- 10.1" FHD LumiBondⓇ sunlight-readable display (1,000 nits) for clear viewing
- MIL-STD-810H and IP66 certified for extreme durability
- Enhanced enterprise security with optional Intel® vPro® and Windows Hello
- Versatile connectivity options, including Thunderbolt™ 4 and dual SIM capabilities
Specifications:
- Operating System: Windows 11 Pro
- Processor Options:
- Intel® Core™ i5-1235U
- Intel® Core™ i7-1265U vPro®
- Display: 10.1" Wide Viewing Angle TFT LCD WUXGA (1920 x 1200)
- Memory Options: 8GB, 16GB, or 32GB DDR4
- Storage Options: 256GB, 512GB, or 1TB PCIe NVMe SSD
- Dimensions: 279 x 194.5 x 23.5 mm
- Weight: 1.22 kg (2.68 lbs)
- Battery: Li-ion (11.1V, 4200mAh), optional high-capacity battery available
- Connectivity: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, optional 4G LTE
- Security: TPM 2.0, optional fingerprint reader and smart card reader
Main Features
-
Rugged: Industrial
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1235U |
| Memory | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Brightness | 1000 Nit |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Width | 11" |
| Depth | 7.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
ux10g3-2023.pdf USCC66VAX8XX
ux10g3-2023.pdf MOD-UX10-G3