Mobile Computing Getac A140-G2
AM4O64QA5BBX
Select model
Key Features:
- 14" FHD/HD LumiBond® 2.0 display with sunlight-readable technology
- Dual battery design with LifeSupport™ swappable technology
- Robust security with TPM 2.0, RFID/NFC, and fingerprint scanner
- Optional: 1D/2D imager barcode reader and RFID
- Multi-function hard handle for enhanced mobility
- Certified Ruggedness with MIL-STD-810H, IP65, and MIL-STD-461G
Specifications:
- Operating System: Windows 10 Pro
- Processor: Intel® Core™ i5/i7 options
- Display: 14" TFT LCD HD (1366 x 768) or optional FHD (1920 x 1080)
- Memory: 8GB DDR4 (expandable up to 32GB)
- Storage: 256GB PCIe NVMe SSD (expandable up to 1TB)
- Battery: 10.8V, typical 3220mAh; LifeSupport™ technology
- Weight: 2.3kg (5.07lbs)
- Temperature Range: -29°C to 63°C operating
- Ports: USB 2.0/3.2, HDMI, LAN, Audio in/out, and more
- Warranty: 3 years Bumper-to-Bumper
Main Features
-
Rugged: Industrial
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology |
|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB 3.2 Gen 1 Type-C x 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3220 mAh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Height | 1.3" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 9.8" |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Water Resistant |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
mod-a140-g2-getac-tablets-datasheet.pdf AM4O64QA5BBX
mod-a140-g2-getac-tablets-user-manual.pdf AM4O64QA5BBX
a140-getac.pdf AM4O64QA5BBX
mod-a140-g2-getac-tablets-datasheet.pdf MOD-A140-G2
mod-a140-g2-getac-tablets-user-manual.pdf MOD-A140-G2