| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Synchronizing Capability | Yes |
| Device Supported | Smartphone |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless Technology | NFC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.1" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Samsung Galaxy XCover Pro 6 inch Rugged Smartphone |