| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Strip Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 38 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.219" |
| Shred Speed | 20 ft/min |
| Throat Width | 16" |
| Wastebin Capacity | 35 gal |
| Security Level | P-2 |
| Recommended Number of Users | 10+ |
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 64 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 37.3" |
| Width | 25" |
| Depth | 20" |
| Weight (Approximate) | 162 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
2 YEAR MACHINE, LIFETME CUTTERS |