Zebra (Motorola) AP6521, Radio individuo, 2,4GHz / 5 GHz, MIMO 2x2
AP-6521-60010-EU
Select model
Key features:
- Versatile Single Radio - Cost-effective and versatile for various environments.
- Automatic Channel and Power Optimization - Enhances connectivity by minimizing interference.
- Gap-Free Security - Robust security protocols for safe operations.
- Fast and Easy Deployment - No manual configuration required.
- Device and Network Acceleration - Reduces traffic and improves performance.
Specifications:
- Dimensions: 6.0 in. L x 5.5 in. W x 1.63 in. H
- Weight: Internal: 2.0 lbs./0.91 kg; External: 2.5 lbs./1.14 kg
- Operating Temperature: 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
- Operating Humidity: 5%-95% (non-condensing)
- Power Specifications: 802.3af supply: 48 VDC @ 12.95W
- Maximum Transmit Power: 2.4GHz: +27 dBm; 5GHz: +22 dBm
- Operating Bands: 2.4GHz and 5GHz
- Wireless Standards: 802.11a/b/g/n
- VLAN Support: Yes, customizable for improved network traffic
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.47 GHz |
| UNII Minimum Frequency | 5.18 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5.83 GHz |
| Total Number of Antennas | 3 |
| Antenna Gain |
|
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Wireless Security |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-11) | No |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| VGA | No |
| Serial Port | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Management |
VLAN IEEE 802.1Q |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
mod-ap6521-extreme-access-point-datasheet.pdf AP-6521-60010-EU
mod-ap6521-extreme-access-point-user-manual.pdf AP-6521-60010-EU
motorola-ap6521.pdf AP-6521-60010-EU
mod-ap6521-extreme-access-point-datasheet.pdf MOD-AP6521
mod-ap6521-extreme-access-point-user-manual.pdf MOD-AP6521