| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 29 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Features |
|
| Height Adjustable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Polished Aluminum |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 36.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
VESA:
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |