| Product Information | |
|---|---|
| Table Top Length | 24" |
| Table Top Width | 22" |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 33.50" |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 48.50" |
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Number of Trays | 1 |
| Application/Usage | Classroom |
| Base Color/Finish | Melamine |
| Top Color/Finish | High Pressure Laminate (HPL) |
| Edge Color/Finish | Polyurea |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color/Finish |
|
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Weight (Approximate) | 34 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA X5.5-2008 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 10 Year |