T88IV Restick, Liner-Free, 80mm, Serial, Power Supply, Dark Gray
C31C636363
Select model
Key Features:
- High-speed printing: Up to 7.9"/sec, 25% faster than TM-T88III.
- Two-color capability: Prints in black and red for impactful graphics and logos.
- Ease-of-use: Drop-in paper loading and a long-lasting autocutter.
- Improved design: Enhanced cover design for increased spill resistance.
- Connectivity: USB on board with various optional interfaces.
- Reliability: Two-year warranty backed by Epson's reputation.
Specifications:
- Print method: Thermal line printing
- Print speed: 7.9"/second (200mm); 3.9"/second in 2-color print mode
- Paper dimensions: 3.3" ± 0.02" x 3.27" diameter
- Power consumption: Approx. 1.8 A (mean)
- MTBF: 360,000 hours
- MCBF: 52,000,000 lines
- Autocutter life: 1.5 million cuts
- Overall dimensions: 5.71 x 7.68 x 5.83" (W x D x H)
- Weight: 3.96 lb (1.8 kg)
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Case color: Grey
-
Connection: Serial
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.91 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Number of Columns | 64 |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 KB |
| Flash Memory | 256 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Thickness | 3.25 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.13" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Height | 5.8" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 7.7" |
| Weight (Approximate) | 3.96 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-tm-t88iv-restick-epson-receipt-printers-datasheet-1.pdf C31C636363
mod-tm-t88iv-restick-epson-receipt-printers-user-manual-1.pdf C31C636363
epson-t88iv-restick.pdf C31C636363
epson-tm-t88iv-series-datasheet.pdf C31C636363
mod-tm-t88iv-restick-epson-receipt-printers-datasheet-1.pdf MOD-TM-T88IV-RESTICK
mod-tm-t88iv-restick-epson-receipt-printers-user-manual-1.pdf MOD-TM-T88IV-RESTICK