Elo 2202L, without stand, 54.6cm (21.5''), Projected Capacitive, Full HD
E126096
Select model
Key Features
- 13-inch LCD touchscreen with Edge-to-edge design
- Integrated 10-touch support for enhanced interactivity
- Commercial-grade durability and efficiency
- USB Type-C for power, touch, and video connectivity
- Multiple mounting options including stand, wall, and pole mounts
- Compatible with finger, glove, and stylus inputs
Specifications
- Color: Black
- Diagonal Size: 13.3" / 337.82 mm
- Active Touch Area: 11.57" x 6.5" / 293.76 mm x 165.24 mm
- LCD Technology: Active matrix TFT LCD
- Touch Technology: TouchPro PCAP
- Aspect Ratio: 16:9
- Native Resolution: 1920 x 1080
- Brightness: 300 nits (Panel), 270 nits (with TouchPro PCAP)
- Input Power: 12VDC +/-5%
- Weight: 5.11 lbs. / 2.32 kg (with stand)
- Operating Temperature: 0° C to 40° C
- Warranty: 3 years
Main Features
-
Touch: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 25 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Mount Type |
|
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 22.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 12.9" |
| Width | 20.7" |
| Depth | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 10.47 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
2202l.pdf E126096
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-19inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-22inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-24inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-27inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-user-manual.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES