Durabook U1D1A11AAAXX Tablets
U1D1A11AAAXX
Select model
Key Features:
- 11.6" FHD DynaVueⓇ SR display with 1000 nits
- 24-hour hot-swappable battery
- Multiple I/O options for enhanced connectivity
- MIL-STD 810H certified for durability
- 10-point capacitive multi-touch panel with various touch modes
- 3-year Accidental Damage Warranty
Specifications:
- Operating System: Windows 10 Pro 64-bit
- Processor Options:
- Intel Core™ i7-10510Y vPro™M
- Intel Core i5-10310Y vPro™M
- Memory: 8GB up to 16GB (1866MHz DDR3)
- Storage Options:
- 128GB NVME PCIE SSD
- Optional 256GB/512GB/1TB PCIE SSD
- Weight: 2.99lbs
- Dimensions: 12.48" (L) x 8.47" (W) x 0.94" (H)
- Camera: Integrated 2.0 MP front-facing camera
- Connectivity: Intel Dual Band Wireless AC, Bluetooth v5.0
- Environmental Ratings: MIL-STD 461G, IP65
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
-
Camera: None
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10210Y |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Supported |
|
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | DynaVue |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4800 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 13.50 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.9" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 2.99 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Water Resistant |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
u11.pdf U1D1A11AAAXX
u11.pdf MOD-DURABOOK-U11