Durabook R1A8D0DEAAXX Tablets
R1A8D0DEAAXX
Select model
The Durabook R11L Tablet is designed for professionals on the go, combining durability with high performance. With an impressive 11.6" FHD DynaVueⓇ SR display and an Intel® Pentium® processor, this tablet enhances productivity in harsh environments. Certified to MIL-STD 810G standards, it withstands drops, vibrations, and extreme temperatures. Equipped with a long-lasting battery of up to 16 hours, optional 4G LTE connectivity, and various integrated reading options, the R11L is tailored for industries requiring reliable and mobile computing solutions.
Key Features:
- 11.6" FHD DynaVueⓇ SR display
- Intel® Pentium® 4000 Series Processor
- Long-life battery up to 16 hours
- Optional 4G LTE WWAN & GPS
- MIL-STD 810G & IP65 certified
- 3-year limited warranty
Specifications:
- Operating System: Windows 10 Pro 64-bit
- Processor: Intel® Pentium® 4417U 2.3GHz, 2MB cache
- Memory: 4GB DDR4
- Storage: 128GB SSD
- Display: 11.6" FHD (1920 × 1080)
- Battery: Li-Ion, 11.1V, 3950mAh, 8 hours / Optional long life battery 16 hours
- Weight: 2.65 lbs
- Dimensions: 11.73" x 7.56" x 0.79"
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
GPS: Yes
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Pentium |
| Processor Model | 4417U |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Card Supported |
|
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 64 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | DynaVue |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 610 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3950 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.8" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Water Resistant |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
r11l.pdf R1A8D0DEAAXX
r11l.pdf MOD-DURABOOK-R11L