E-4206P Pro. 203dpi, 6ips, Dis
EP2-00-1J000P00
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.40" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.4" |
| Width | 8" |
| Depth | 11.1" |
| Weight (Approximate) | 5.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
Logiscenter_Datamax_E_Class_MarkIII.pdf EP2-00-1J000P00
Logiscenter_Datamax_E_Class_MarkIII.pdf MOD-E-4206P