Datalogic QuickScan I QD2430 Barcode Scanner 2D Area Imager, Multi-Interface, IP42, White, Short Range, Green Spot
QD2430-WH
Select model
Key Features
- Outstanding snappiness for quick scanning
- Omnidirectional reading for virtually all codes
- Reduced visual stress with LED-based aiming system
- Patented 'Green Spot' technology for good-read feedback
- Drop resistance to 1.5 m / 5.0 ft
- IP42 rating for water and particulate sealing
- 5-year factory warranty for peace of mind
Specifications
- Decoding Capability:
- 1D/Linear Codes
- 2D Codes (QR Code, Data Matrix)
- Postal Codes
- Stacked Codes
- Electrical:
- Input Voltage: 4.5 - 14 VDC +/- 10%
- Operating Current: 400 mA @ 5 VDC
- Environmental:
- Operating Temperature: 0 to 50 °C / 32 to 122 °F
- Humidity: 0-95% Non-Condensing
- Drop Resistance: 1.5 m / 5.0 ft
- Physical Characteristics:
- Dimensions: 16.3 x 9.1 x 4.1 cm
- Weight: 145 g / 5.11 oz
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
Case color: White
-
Range: Short Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D / Linear Codes:
2D Codes:
Postal Codes:
Stacked Codes:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Maximum Scan Resolution | 4 mil |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | White |
| Height | 6.4" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 3.6" |
| Weight (Approximate) | 5.11 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Country of Origin | Vietnam |
mod-quickscan-qd2400-datalogic-handheld-readers-datasheet.pdf QD2430-WH
mod-quickscan-qd2400-datalogic-handheld-readers-user-manual.pdf QD2430-WH
dlqs2400.pdf QD2430-WH
mod-quickscan-qd2400-datalogic-handheld-readers-datasheet.pdf MOD-QUICKSCAN-QD2400
mod-quickscan-qd2400-datalogic-handheld-readers-user-manual.pdf MOD-QUICKSCAN-QD2400