Datalogic Memor 17 Handheld Mobile Computer 6" FHD+, 5G, Wi‑Fi 6E, 6GB RAM, 64GB, GPS
944950003
Select model
Key features:
- Fast Scanning with advanced DeepSight™ decoding technology
- Rugged Design with Corning™ Gorilla™ Glass 7 for superior screen protection
- Multiple Charging Options including fast USB-C and wireless charging docks
- Industry-Leading Support with updates for up to eight years
- Eco-Friendly accessories and packaging
Specifications:
- Wireless Communications:
- Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
- Bluetooth 5.3
- NFC Communication
- 5G Cellular (LTE-Advanced)
- Integrated GPS
- Display: 6" FHD+ capacitive multi-touch with Gorilla Glass 7
- Battery: 4000 mAh rechargeable Li-Ion
- Durability: IP65 & IP67 rated for dust and water protection
- Operating System: Android 13, upgradeable to Android 18
- Dimensions: 165 x 76.7 x 13.5 mm
- Weight: 245 g with battery
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
GPS: Yes
-
Range: Standard Range
-
Connection: USB
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera + 8MP Front Facing Camera
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Features | Lightweight |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 6 GB |
| Flash Memory | 64 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Width | 3" |
| Length | 6.5" |
| Weight (With Battery) | 8.64 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
MEMOR12-17.pdf 944950003
MEMOR12-17.pdf MOD-MEMOR-17