| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Network Standard | 10Base-T |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.8" |
| Width | 7.6" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 1.83 lb |