PRINTER TL60III USB RS232
915CJ020100300
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: Serial, USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.51 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter Life | 1000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 3.15" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information | Paper width: 60mm |
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | China |
mod-tl60iii-custom-receipt-printers-datasheet-1.pdf 915CJ020100300
mod-tl60iii-custom-receipt-printers-user-manual-1.pdf 915CJ020100300
tl60iii-custom.pdf 915CJ020100300
mod-tl60iii-custom-receipt-printers-datasheet-1.pdf MOD-TL60III
mod-tl60iii-custom-receipt-printers-user-manual-1.pdf MOD-TL60III