Custom TG2460HIII, USB, Tear Off, Cromed Bezel
915CG030100300
Select model
Key Features:
- High print quality: 200 DPI resolution for clear and crisp receipts.
- Fast printing speed: Capable of printing over 140 mm/sec.
- Durable design: Metal frame built to withstand tough environments.
- Extensive connectivity: Supports RS232 and USB interfaces.
- Advanced sensors: Includes head temperature and anti-paper jamming sensors.
Specifications:
- Printing Method: Thermal with fixed head
- Resolution: 203 DPI (8 dots/mm)
- Paper Width: 60 mm
- Paper Weight: From 55 to 70 g/m²
- Paper Thickness: From 60 to 80 m
- Roll Dimension: Ø 100 mm
- Operating Temperature: -20°C to +70°C
- Dimensions: 100x120(h)x93 mm (with front)
- Weight: 0.6 Kg
Main Features
-
Connection: Serial, USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Ticket Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.51 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Ticket |
| Maximum Roll Diameter | 3.94" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Paper Width: 60 mm |
| Platform Supported | PC |
mod-tg2460hiii-custom-receipt-printers-datasheet.pdf 915CG030100300
mod-tg2460hiii-custom-receipt-printers-user-manual.pdf 915CG030100300
tg2460hiii-2023.pdf MOD-TG2460HIII