CITIZEN, PRINTER BAR/LABL 203DPI 4IPS
CLP-1001
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features | LCD Display |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Flash Memory | 512 KB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size | 4.10" x 32" - Roll Paper |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Label Length | 16" |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Maximum Power Consumption | 140 W |
| Frequency | 63 Hz |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.1" |
| Width | 9.6" |
| Depth | 8.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|