| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Management Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 1000Base-X |
| Power Description | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 3U |
| Height | 5.2" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 18.8" |
| Weight (Approximate) | 40.40 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 90 Day |