Cisco C1109-4PLTE2P Wireless Routers
C1109-4PLTE2P
Select model
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Advanced |
| Total Number of Antennas | 4 |
| Number of External Antennas | 4 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| USB | Yes |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Micro |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 11.2" |
| Depth | 9.8" |
| Weight (Approximate) | 5.93 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |