| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Iris Type | Manual |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Autofocus | No |
| Field of View | D: 38.5°; H: 30.4°; V: 22.7° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 1.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/2" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |