| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Maximum Weight Capacity | 45 lb |
| Height | 3.5" |
| Width | 19" |
| Depth | 28" |
| Weight (Approximate) | 22.68 lb |
| Rack Height | 2U |
| Rack Depth | 22" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |