Bixolon XT5-40NS Label Printer Thermal Transfer, 203dpi, 356mm/s, 114mm, 512MB, Ethernet
XT5-40NS
Select model
Key Features:
- High Speed: Prints up to 14 ips (356 mm/sec).
- Multiple Resolution Options: Choose from 203, 300, or 600 dpi.
- Smart Connections: Simple Wi-Fi settings and fast Ethernet (1Gbit/sec).
- Easy Maintenance: Toolless maintenance and adjustable printer head pressure.
- Variety of Options: Auto cutter, peeler, rewinder, and more.
Specifications:
- Print Method: Thermal Transfer, Direct Thermal
- Print Speed: Up to 14 ips (XT5-40)
- Print Resolution: 203 dpi, 300 dpi, 600 dpi options
- Print Width: 104mm (XT5-40)
- Media Types: Gap, Black Mark, Continuous, Fan-Fold
- Dimensions: 269 x 490 x 324 mm
- Weight: 13.98 kg
- Power: EnergyStar Certified, 100-120V / 200-240V AC
- Connectivity: USB, Ethernet, optional Bluetooth & WLAN
- Operating Temperature: 5~40°C
- Storage Temperature: -20~60°C
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
RFID: Yes
-
Rugged: Industrial
-
Case color: Black
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Real Time Clock: Yes
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 14 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 13.12 ft |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Optional Connectivity |
|
| Fonts Included |
|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 4.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | 68°F (20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 12.8" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 19.3" |
| Weight (Approximate) | 30.82 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
xt5-40.pdf XT5-40NS
xt5-40.pdf MOD-XT5-40