| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 22" |
| Depth | 21" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 21.45 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Device Supported | PC |
| Platform Supported |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| NDAA Compliant | Yes |