| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Serial Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-T |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 1.10 W |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 3.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |