| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.47 GHz |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Antenna Gain (Isotropic) | 2 dBi |
| Antenna Type | Dipole Antenna |
| Outdoor Antenna Range | 984 ft |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Wireless Security |
|
| Powerline Transmission Speed | 25 MB/s |
| Powerline Transmission Standard | HomePlug AV |
| Features | Quality of Service (QoS) |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Powerline | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 9.38 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |