| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 1000Base-LX |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 1000Base-LX |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 13" |
| Width | 9" |
| Depth | 23" |
| Weight (Approximate) | 24.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Wavelength:
|
| Compatibility |
Compliant with IEEE 802.3z Gigabit Ethernet and Fiber Channel Standards |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |