| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E3-1246 v3 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.90 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C226 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Dual-Layer Media Supported | Yes |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of 3.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Microphone | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Jack Black |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 3.9" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 15.1" |
| Weight (Approximate) | 15.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Genuine Windows 7 Enterprise 32/64 |
| Certifications & Standards | ACPI 4.0 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |