| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 530 MB/s |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance (TBW) | 1752 TB |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Length | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 3.26 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Server |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |