| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB-C/VGA |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.80 lb |
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 6.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Microsoft - Surface |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |