Balances de point de vente Brecknell 816965005383
816965005383
Sélectionner un modèle
The Brecknell DCSB Platform System Scale offers precision and efficiency for all your weighing needs. Designed with a robust mild steel construction and a powder coat finish, this floor scale is not only durable but also easy to install—requiring no on-site setup. Pre-calibrated with the SBI-521 LED indicator and boasting a rapid A/D conversion rate of up to 25 measurements per second, it ensures swift and reliable readings, making it a valuable tool for any industrial environment.
Key Features
- Pre-calibrated to ensure immediate use with SBI-521 LED Indicator.
- Easy Installation without requiring on-site setup.
- High Capacity options available up to 10,000 lbs.
- Rapid A/D Conversion Rate of up to 25 measurements per second.
- Versatile Units for weight measurement: kg, lbs, lb:oz, pcs, %.
Specifications
- Construction Material: Mild Steel with Powder Coat Finish
- J-Box Material: Stainless Steel
- Rated: IP 65
- Load Cell Material: Alloy Tool Steel Potted
- Rated Output: 3mv/V
- Display: 17 mm / 0.7" LED
- Power: 6V 4AH rechargeable internal battery
- Certifications: NTEP COC#02-070
- Serial Ports: Two full-duplex RS-232
- Keyboard Functions: Motion, Zero, Net, Gross, Tare, Total
| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity (Imperial) | 10000 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 5000 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 2 lb |
| Weight Increment (SI) | 1 kg |
| Measurement Type |
|
| Platform Material | Mild Steel |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LED |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material |
|
| Width | 60" |
| Depth | 60" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | NTEP |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
dcsb-system.pdf 816965005383
dcsb-system.pdf MOD-BRECKNELL-DCSB-PLATFORM-SYSTEM