Wireless Access Points Zebra AP-6521E-60010-US
AP-6521E-60010-US
Sélectionner un modèle
Key features:
- Versatile Single Radio - Cost-effective and versatile for various environments.
- Automatic Channel and Power Optimization - Enhances connectivity by minimizing interference.
- Gap-Free Security - Robust security protocols for safe operations.
- Fast and Easy Deployment - No manual configuration required.
- Device and Network Acceleration - Reduces traffic and improves performance.
Specifications:
- Dimensions: 6.0 in. L x 5.5 in. W x 1.63 in. H
- Weight: Internal: 2.0 lbs./0.91 kg; External: 2.5 lbs./1.14 kg
- Operating Temperature: 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
- Operating Humidity: 5%-95% (non-condensing)
- Power Specifications: 802.3af supply: 48 VDC @ 12.95W
- Maximum Transmit Power: 2.4GHz: +27 dBm; 5GHz: +22 dBm
- Operating Bands: 2.4GHz and 5GHz
- Wireless Standards: 802.11a/b/g/n
- VLAN Support: Yes, customizable for improved network traffic
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.47 GHz |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5.85 GHz |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Antenna Gain |
|
| Antenna Connector | RP-SMA Connector |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Wireless Security |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-11) | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Audio Line Out | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 48 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.6" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
Radio Approvals:
|
zebra-ap6521-access-points.pdf AP-6521E-60010-US
zebra-ap6521e.pdf AP-6521E-60010-US
zebra-ap6521e.pdf MOD-AP6521E