Moniteurs Elo E719160
E719160
Sélectionner un modèle
Key features:
- 55-inch Full HD display with vibrant colors and sharp details.
- Up to 40 touches for seamless interaction.
- Commercial grade design for continuous use in demanding environments.
- 3-year warranty with optional extended coverage.
- Flexible mounting options in portrait, landscape, or tabletop orientations.
- Built-in Ambient Light Sensor for automatic panel color adjustments.
Specifications:
- Model: 5503L
- Bezel Color: Black
- Display: 55" / 1397 mm diagonal, active matrix TFT LCD
- Native Resolution: Full HD 1920 x 1080 @ 60Hz
- Touch Technology: TouchPro® PCAP and Infrared
- Brightness (typical): 450 nits
- Contrast Ratio: 4000:1
- Weight: Unpackaged 81.76 lbs / 37.09 Kg
- Maximum Operating Time: 24 hours/day
- Warranty: 3 years standard, optional extended warranties available
Caractéristiques principales
-
Toucher: Oui
-
Connexion: USB, Serial
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Screen Mode | SXGA |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time | 25 ms |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Horizontal Frequency | 80 kHz |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 280 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Surface Acoustic Wave |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 36 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dark Gray |
| Height | 19" |
| Height with Stand | 14.40" |
| Width with Stand | 15.40" |
| Depth with Stand | 8" |
| Weight (Approximate) | 15.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
1715l-2021.pdf E719160
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1215l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1509l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1515l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1715l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1915l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1215l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1509l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1515l-1715l-1915l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS