Moniteurs Elo E511419
E511419
Sélectionner un modèle
The Elo 2270L 22-inch LCD touchscreen monitor is designed to deliver an exceptional interactive experience. With its sleek, narrow border and edge-to-edge glass, it seamlessly fits into any environment, perfect for point-of-sale, self-service kiosks, and interactive digital signage. The energy-efficient Touch Pro® PCAP technology ensures durability and user comfort, while the customizable viewing angles and mounting options enhance flexibility. Backed by a three-year warranty, this monitor combines style and performance for any professional application.
Key Features
- 22-inch Full HD display for stunning visuals.
- Low blue light & flicker-free technology for eye comfort.
- Energy Star 8.0 certified for power efficiency.
- Durable IK07 design with scratch-resistant glass.
- Versatile mounting options with adjustable angles (20° to 70°).
Specifications
- Color: Black
- Diagonal Size: 21.5" / 546.1 mm
- Active Touch Area: 18.74" x 10.54" / 476.06 mm x 267.79 mm
- LCD Technology: Active matrix TFT LCD
- Touch Technology: TouchPro PCAP
- Aspect Ratio: 16:9
- Native Resolution: 1920 x 1080
- Brightness: 250 nits (Panel), 225 nits (with TouchPro PCAP)
- Response Time: 14 msec
- Viewing Angle: 178° total
- Contrast Ratio: 1000:1
- Ports: VGA, HDMI, DisplayPort, USB 2.0 Type B, 2x USB 2.0 Type A
- Speakers: 2 x 2W internal speakers
- Dimensions: 19.87" x 11.91" x 1.63" / 504.7 mm x 302.4 mm x 41.3 mm
- Weight: 9.04 lbs / 4.1 kg
- Operating Temperature: 0° C to 40°C / 32°F to 104°F
- Warranty: 3 years
Caractéristiques principales
-
Toucher: Oui
-
Connexion: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Response Time | 16 ms |
| Response Time Details | 16 ms Typical |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Placement | Tabletop |
| Backlight Technology | LED |
| Features |
|
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 13" |
| Width | 21.7" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 10.58 lb |
2470l-2023.pdf E511419
mod-70-series-elo-monitor-datasheet.pdf MOD-70-SERIES
mod-70-series-elo-monitor-user-manual.pdf MOD-70-SERIES